Prof. Marek W. Radomski

University of Saskatchewan College of Medicine, Saskatoon, Canada

Lekarz medycyny, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Doktor nauk medycznych w zakresie farmakologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk medycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Doktor Honoris Causa Uniwersytetu Complutense w Madrycie, Hiszpania. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. Fellow Kanadyjskiej Akademii Nauk o Zdrowiu.

Przez lata badań jego zainteresowania koncentrowały się na farmakologii układu sercowo‑naczyniowego, funkcji płytek krwi, tlenku azotu, metaloproteinazach macierzy, nanofarmakologii, nanotoksykologii, a ostatnio na pandemii SARS-CoV-2.

Wysoko cytowany farmakolog ( >29 300 cytowań, indeks H 77 do chwili obecnej wg Google Scholar), który pracował zarówno w środowisku akademickim, jak i w przemyśle farmaceutycznym w Polsce (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i PAN w Warszawie oraz Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu), Wielkiej Brytanii (Wellcome Research Laboratories w Beckenham), Hiszpanii (Lacer SA w Barcelonie), Kanadzie (University of Alberta w Edmonton), USA (University of Texas w Houston) oraz Irlandii (Szkoła Farmacji i Nauk Farmaceutycznych University of Dublin Trinity College).

Doświadczony kierownik badań naukowych. Obecnie jest profesorem anatomii, fizjologii i farmakologii oraz prodziekanem ds. badań w College of Medicine, University of Saskatchewan (druga kadencja), kierującym badaniami naukowymi i studiami magisterskimi. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora Szkoły Farmacji i Nauk Farmaceutycznych Trinity College w Dublinie w Republice Irlandii, dyrektora Cancer Drug Discovery w Trinity Biomedical Research Institute, kierownika Katedry Farmakologii w Szkole Farmacji i Nauk Farmaceutycznych Trinity College Dublin, dyrektora ds.badań Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz Kardio-Med Silesia w Zabrzu oraz dyrektora ds. badań Lacer S.A. w Barcelonie w Hiszpanii.

Wniósł wkład w nauczanie studentów medycyny, stomatologii, pielęgniarstwa i farmacji.