Prof. Marek Sanak
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
Prof. dr hab. n. med. Marek Sanak – kierownik Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Urodzony w 1958 roku w Krakowie, ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie. Pracował w Instytucie Pediatrii w Krakowie oraz Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie. Jest specjalistą w dziedzinie pediatrii, genetyki klinicznej i laboratoryjnej genetyki medycznej. Tytuł profesora otrzymał w 2007 r. Opracował eksperymentalne modele badawcze i techniki pomiaru prostanoidów, leukotrienów cysteinylowych i lipoksyn metodą spektrometrii mas u chorych na astmę oskrzelową i przewlekłą pokrzywkę oraz jest współodkrywcą genetycznego podłoża mechanizmu zapalnego spowodowanego pospolitymi wariantami syntazy leukotrienu C4 i cyklooksygenazy-2. Zajmował się farmakogenetycznymi konsekwencjami polimorfizmu receptora płytek krwi GPIIb/IIIa, w związku z nasilonym krwawieniem w okresie pooperacyjnym u chorych z rewaskualryzowanymi naczyniami wieńcowymi. Odkrył zmienność genetyczną regionu kontrolującego ekspresję podjednostki alfa dla receptora IgE o dużym powinowactwie i jej czynnościowego znaczenia w chorobach alergicznych. Opracował rutynowe techniki molekularne diagnostyki mutacji genów czynnika V krzepnięcia i protrombiny w skazie prozakrzepowej, HFE w hemochromatozie rodzinnej, MTHFR w hiperhomocysteinemii i alfa-1 antytrypsyny w niedoborze inhibitora proteaz-1.
W kierowanym przez prof. Sanaka Zakładzie były wykonywane prace badawcze w ramach Programu Polskiego Sztucznego Serca w celu oceny przedklinicznej i klinicznej biozgodności materiałów służących do konstrukcji protezy serca w warunkach występujących w krążeniu. Uczestniczył również w międzynarodowym konsorcjum (UBIOPRED) powołanym w ramach Unijnego programu Innovative Medicine Initiative (IMI). Prowadził prace badawcze w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego wraz z Instytutem Alergii i Astmy z Davos nad ciężką astmą, w poszukiwaniu biomarkerów astmy oskrzelowej z zastosowaniem technik immunologii i spektometrii mas (GC-MS i HPLC-MS/MS). Obecnie współpracuje z Instytutem Farmakologii Polskiej Akademii Nauk oraz z Centre of Genomics and Child Health, Blizzard Institute, London. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk.